Co je to PCOS ?
Tato čtyři písmenka, tvářící se tak nevinně, dokážou pěkně zamávat s životy nemála žen.
Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) způsobuje nerovnováha androgenů v těle. Mezi běžné příznaky patří například cysty na vaječnících, nepravidelná menstruace, ochlupení v obličeji a dalších „mužských zónách“ nebo dostatečné necítění se býti ženou. Jedná se o onemocnění, které ovlivňuje celkovou hladinu ženských hormonů, což dělá pěknou neplechu na všech úrovních života.
Ženy s PCOS produkují vyšší než normální množství mužských hormonů. Tato hormonální nerovnováha způsobuje, že jejich tělo například vynechává menstruaci nebo jim ztěžuje otěhotnění. Takový růst chloupků na obličeji a těle či nadměrné vypadávání vlasů až plešatost taky nezní jako něco lákavého. PCOS může také přispívat k dlouhodobým zdravotním problémům, jako třeba cukrovce a srdečním chorobám.
Příznaky PCOS
Symptomy se mohou projevovat velmi různorodě a také ne každá žena se musí nutně potýkat se všemi z nich. Když cysty začnou způsobovat problémy, mohou se objevit tyto projevy:
nepravidelný cyklus nebo vynechání menstruace (amenorea),
anovulace a problémy s plodností,
nadměrné vypadávání vlasů,
růst ochlupení na tváři, pažích a jiných „mužských“ zónách,
akné a mastná pleť,
časté migrény,
mozková mlha,
necítění se být ženou, žití více v mužské energii,
polycystické vaječníky na ultrazvuku.
S PCOS se ženám žije opravdu špatně. Pocit nesouznění se svou ženskou stránkou dokáže napáchat mnoho studu, pocitu beznaděje a silných depresí. Ovšem ani jeden z výše uvedených příznaků nepřináší do života něco pozitivního.
Příčiny PCOS
Přesné důvody vzniku PCOS nejsou vyloženě známy. Existují důkazy, že genetika hraje důležitou roli. PCOS může však způsobit i několik dalších faktorů, především:
vyšší hladiny mužských hormonů nazývaných androgeny,
inzulínová rezistence,
chronický zánět nízkého stupně.
Není se ale třeba bát, i s tímto problémem se dá pracovat.
Inzulínová rezistence
Až 70 % žen s PCOS trpí na inzulínovou rezistenci, což znamená, že jejich buňky nedokážou správně využívat inzulín – hormon, který produkuje slinivka břišní a pomáhá tělu využívat cukr z potravy k získávání energie.
Když buňky nedokážou inzulín správně využívat, zvyšuje se potřeba inzulínu v těle. Slinivka břišní vytváří více inzulínu, aby to kompenzovala. Dodatečný inzulín spouští vaječníky, aby produkovaly více mužských hormonů.
Obezita představuje hlavní příčinu (ale pozor, ne jedinou) inzulínové rezistence. A obezita i inzulínová rezistence mohou zvyšovat riziko vzniku cukrovky 2. typu. Takže kromě PCOS se může objevit i další závažné onemocnění. Tohle vše jde ale řešit a zlepšit správnou stravou.
Chronický zánět
Ženy s PCOS mají v těle často zvýšenou hladinu zánětu v těle. K tomu může taktéž přispívat i nadváha. A studie spojují nadměrný zánět s vyšší hladinou androgenů –a jak už víte, tento stav značí PCOS.
Jak PCOS ovlivňuje život?
Vyšší než normální hladina androgenů může ovlivnit plodnost i další aspekty zdraví.
Neplodnost
Aby žena otěhotněla, musí ovulovat. Ženy, kterým chybí pravidelná ovulace, neuvolňují tolik vajíček k oplodnění. U PCOS může docházet k anovulačním cyklům nebo k jejich úplnému vynechání. Toto onemocnění tedy značí jednu z hlavních příčin neplodnosti u žen.
Metabolický syndrom
Velké procento žen s PCOS trpí nadváhou nebo obezitou. Obezita i PCOS zvyšují riziko:
vysokou hladinou cukru v krvi,
vysoký krevní tlak,
nízkou hladinou „dobrého“ cholesterolu HDL,
vysoký LDL „špatný“ cholesterol.
Tyto faktory se společně nazývají metabolický syndrom a mimo jiné zvyšují riziko:
srdečních onemocnění,
mrtvice,
spánkové apnoe.
Spánková apnoe se častěji vyskytuje u žen s nadváhou, zejména pokud mají také PCOS. Riziko spánkové apnoe se 5 až 10krát zvyšuje u žen, které mají současně obezitu a PCOS, než u žen bez PCOS.
Rakovina endometria
Během ovulace dochází k odlučování děložní sliznice. Pokud neovulujete každý měsíc, může se sliznice hromadit. A zesílená děložní výstelka může zvyšovat riziko vzniku rakoviny děložní sliznice.
Deprese
Hormonální změny i příznaky, jako je nežádoucí ochlupení, problémy s plodností, pletí, cyklem nebo se svou ženskostí, mohou negativně ovlivnit ženské emoce. U mnoha pacientek s PCOS se nakonec objeví deprese a úzkost.
Hormonální nerovnováha může působit na zdraví ženy mnoha vlivy. PCOS se bohužel podílí na spoustě ne úplně vítaných důsledcích ovlivňujících celkový život ženy.
Jak se PCOS diagnostikuje?
Lékaři obvykle diagnostikují PCOS u žen, které mají alespoň dva z těchto tří příznaků:
vysokou hladinu androgenů,
nepravidelné menstruační cykly,
cysty na vaječnících.
Doktor by se měl také zeptat, zda se u ženy vyskytly příznaky, jako je akné, růst ochlupení na obličeji či jiných neobvyklých místech nebo přibývání na váze.
Pánevní vyšetření může pátrat po případných problémech s vaječníky nebo jinými částmi ženského reprodukčního ústrojí. Krevní testy zjišťují vyšší než normální hladiny mužských hormonů.
Mohou být také provedeny krevní testy na kontrolu hladiny cholesterolu, inzulínu a triglyceridů, aby se vyhodnotilo riziko souvisejících onemocnění, jako třeba srdečních chorob a cukrovky.
💡Tip: Chcete si ověřit, jak je na tom vaše hormonální zdraví? Zkuste tento kvíz.
Těhotenství a PCOS
PCOS narušuje normální ženský cyklus a ztěžuje otěhotnění. Problémy s plodností má 70 až 80 % žen s PCOS (což je alarmující číslo). Tento stav může také zvýšit riziko komplikací v těhotenství.
U žen s PCOS je dvakrát vyšší pravděpodobnost předčasného porodu než u žen bez tohoto onemocnění. Více na ně také spadá hrozba potratu, vysokého krevního tlaku a těhotenské cukrovky.
To však neznamená, že ženy s PCOS nemohou otěhotnět. Buď podstoupí léčbu neplodnosti, která zlepšuje ovulaci, nebo (a to je ta vítanější verze) se zaměří na svůj životní styl. Například sníží svou hmotnost, mají-li nadváhu, případně se zaměří na zlepšení hladiny cukru v krvi. To vše zvyšuje šance na zdravé těhotenství i vyléčení se z PCOS.
Existují také určité důkazy o tom, že akupunktura může pomoci se zlepšením PCOS, ale je zapotřebí dalšího výzkumu.
Běžná lékařská léčba
Antikoncepční pilulky a další léky (třeba na snížení inzulínové rezistence) mohou pomoci regulovat menstruační cyklus a potlačit příznaky PCOS, jako je růst ochlupení a akné.
Chirurgický zákrok představuje možnost, jak zlepšit plodnost, pokud ostatní léčba nezabírá. Vrtání vaječníků je zákrok, při kterém se laserem nebo tenkou vyhřívanou jehlou udělají do vaječníku malé otvory, aby se obnovila normální ovulace.
Ovšem je toto opravdu nutné? Nejde to vážně nejprve zkusit i jinak?
Co je tedy správné řešení?
Antikoncepční pilulky a jiné léky, které ženám běžně lékaři předepisují, sice mohou pomoci napravit hormonální nerovnováhu a zlepšit příznaky, jenže neřeší pravou příčinu potíže. A tu je potřeba rozebrat do hloubky, aby se našlo opravdové řešení a problém mohl zase hezky odejít.
Ano, v některých případech je již medikace nutná, aby se potíže dařilo usměrňovat a trochu potlačovat. Ovšem vždycky záleží především na nás samotných – jak sek problému postavíme a jak se chováme samy k sobě. Zejména my jsme si nejlepším lékařem. Ale to už je každého rozhodnutí.
PCOS může narušit menstruační cykly ženy a ztížit otěhotnění i další aspekty života. Zaměření se na životní styl by mělo být první léčbou a často také velmi dobře funguje. Pokud však změna životního stylu nezabere, ještě nepřicházejí v úvahu léky a jiné možnosti…
Ono občas je velmi těžké být na vše sama. Už milionkrát vám u lékařů řekli, že máte zhubnout, cvičit, nejíst cukr atd., ale vy tohle nepotřebujete přece tisíckrát slyšet. Neskutečnou moc má podpora, které se bohužel ženám s PCOS často nedostává. Ta komunita a to vědomí, že se tu nachází někdo pro vás. Někdo jiný, kdo si prochází tím stejným problémem. Že tady najdete také ženy, které vám rozumí a drží s vámi! Věřte, že toto je mocnější, než si dokážete vůbec představit. Můj loňský skupinový program na PCOS je toho důkazem – ženy se krásně podpořily a sdílely spolu své radosti i strasti, což jim dodávalo sílu.
Comments