top of page
Obrázek autoraZdeňka Svobodová

Kouzlo jménem hormonální jóga + ásany pro PCOS

Aktualizováno: 27. 11.


Hormonální jóga představuje druh jógové praxe, jejíž cílem je harmonizace a vyrovnání hormonálních hladin v lidském těle. Zahrnuje cvičení ve vybraných konvenčních jógových ásanách, specifické dechové, koncentrační, relaxační a meditační techniky.



Hormonální jóga: Odkud pochází a co znamená?


Hormonální jógu vyvinula brazilka Dinah Rodrigues. V roce 1992 vytvořila hormonální jógovou terapii. O rok později provedla studii na podporu vědeckých důkazů této praxe.


Hormonální jóga značí terapeutickou formu jógy, která má své kořeny ve fyziologii. Zahrnuje použití různých jógových pozic k zacílení na žlázy a orgány odpovědné za produkci hormonů. Tento efekt umocňuje kombinace specifických dechových cvičení a tibetské kontroly energie.


Tato jóga je tedy velmi užitečná zejména v případech hormonální nerovnováhy. Navíc relaxační účinek tohoto cvičení prostřednictvím meditace a závěrečné relaxace má pozitivní vliv na prevenci stresu, který působí škodlivě na tvorbu hormonů estrogenu a progesteronu (tedy našich dvou důležitých ženských hormonů).


S čím hormonální jóga pomáhá?


Jedná se o holistickou praxi. A kromě hormonů také pozitivně ovlivňuje metabolismus, imunitní systém a krevní oběh. Správná produkce hormonů může také předcházet nemocem, jako například osteoporóze nebo kardiovaskulárním onemocněním.


Hormonální jóga reguluje hormony v těle, které mimo jiné ovlivňují také náš vzhled, pocity i spánek. Dokonce i deprese se může pojit s hormonální disharmonií, kterou může toto cvičení zlepšit.


Během hormonální jógy se naučíte lépe dýchat – tedy osvojíte si dechové techniky, které vám mohou pomoci při stresových situacích.

Hormonální jóga taktéž pomáhá endokrinnímu systému, tedy žlázám s vnitřní sekrecí, aby fungoval tak, jak má.


I v případě sedavé práce u počítače, kdy hrozí postihnutí syndromu karpálního tunelu může tato jógová praxe pomoci. Posilujete při ní například předloktí a také stimulujete body na zápěstí.


Hormonální jóga pomáhá i při mnoha dalších problémech, jako například:


  • předčasná menopauza,

  • PMS,

  • ztráta menstruace,

  • PCOS,

  • potíže s plodností,

  • inkontinence,

  • snížená činnost štítné žlázy,

  • nespavost,

  • syndrom vyhoření.


Nejste si jisté, jestli je vaše hormonální v pořádku a tápete v tom, co by to mohlo být? Zkuste tento kvíz, který vám napoví.



Jógové ásany, které mohou pomoci s PCOS


Ženám s PCOS se doporučuje, aby měly konzistentní tréninkový plán, protože to pomáhá vyrovnat hormony i hladinu inzulínu a cukru v krvi. Ale nejde jen o fyzické výhody – cvičení snižuje hladinu kortizolu, což je také důležité. Hormonální jóga dokáže obojí, protože pomáhá zmírnit úzkost, vyrovnat hormony, zlepšit menstruační cykly a zrychlit metabolismus vašeho těla


1. Pozice kočky a krávy (Marjaryasana-Bitilasana)


Se synchronizovaným pomalým dýcháním tato ásana uvolňuje páteř, zádové a krční svaly, vytváří pohyblivost páteře, ale pomáhá zrelaxovat rovnou celé tělo. U PCOS je zásadní klidné nastavení mysli a zmírnění celkového stresu a napětí těla.

  1. Začněte s rukama a koleny na podlaze. Dlaně mějte položené ve vzdálenosti ramen, zápěstí přímo pod rameny a kolena rozkročte na šířku boků. Začněte tím, že budete držet páteř v neutrální poloze.

  2. S nádechem protlačte hrudní páteř směrem dolů a prohněte se v bedrech. Tělo ale nepouštějte do úplného prohnutí, stále mějte aktivní břicho, pupík jemně přitahujte k páteři. Hlavu jemně zakloňte a očima se podívejte nad sebe. To je pozice krávy.

  3. S výdechem zakulaťte záda nahoru a přitáhněte bradu k hrudi. Teď jstev pozici kočky.

  4. Pokračujte v tomto plynulém pohybu i se správným prodýcháním. Ásanu opakujte alespoň 10×.



2. Pozice kobry (Bhujangasana)


Pozice kobry znamená povzbuzující záklon, který pomáhá otevřít hrudník a zvýšit flexibilitu páteře. Tato pozice je výhodná pro ženy s PCOS, protože stimuluje oblast břicha a masíruje reprodukční orgány. Pomáhá se snížením břišního tuku a také vyvíjí tlak na břicho, čímž zlepšuje metabolismus inzulínu (a to se u PCOS hodí).

  1. Provádí se vleže na břiše obličejem umístěným k podlaze. Dlaně položte vedle ramen.

  2. Pomalu zvedněte hrudník od země, přičemž pánev držte stále uzemněnou. Hlavu zakloňte s pohledem nahoru.

  3. Takto držte několik sekund s normálním dýcháním.

  4. Poté pozici uvolněte při pomalém návratu dolů k podlaze.



3. Pozice dítěte (Balasana)


Tato pozice uklidňuje centrální nervový systém, tudíž pomáhá lépe zvládat stres. Uvolňuje také napětí v dolní části zad, menstruační křeče, příznaky PMSa normalizuje průtok krve v celém těle.

  1. Klekněte si na podložku a posaďte se na paty, přičemž kolena držte od sebe asi na šířku boků.

  2. Nyní se předkloňte od pasu a sklopte hlavu dopředu, abyste položili trup mezi stehna na zem.

  3. Položte ruce na podlahu po stranách trupu a uvolněte ramena směremk zemi. V této poloze odpočívejte 30 sekund až minutu.


Pozice dítěte/Balasana


Můžete vyzkoušet i pozici šťastného dítěte vleže na zádech s pokrčenýma nohama a z vnějšku chycenými chodidly pomocí rukou


4. Pozice luku (Dhanurasana)


Tato pozice zvyšuje oběh v oblasti hlavy a pánve. Uvolňuje napětí z břicha a posiluje ho spolu i s orgány okolo. Pravidelné cvičení této ásany zlepšuje funkci reprodukčních orgánů i hormonální nerovnováhu u PCOS. Pomáhá také uvolnit zažívací potíže a zácpu. Jen pozor, jedná se o už o trochu pokročilejší pózu.

  1. Lehněte si na břicho. Kolena mějte od sebe na šířku kyčlí.

  2. Pokrčte nohy od kolen, natáhněte ruce dozadu a uchopte kotníky zvenčí.

  3. Nadechněte se, zvedněte hrudník ze země a vytáhněte nohy nahorua směrem dozadu. Dívejte se přímo před sebe s úsměvem na tváři.

  4. Udržujte pózu stabilní a věnujte pozornost svému dechu. Vaše tělo je nyní zakřivené a napjaté jako luk.

  5. Pokračujte v dlouhých, hlubokých nádeších. Prohýbejte se jen tak daleko, jak vám to vaše tělo dovolí. Nepřehánějte.

  6. Po 15–20 sekundách s výdechem jemně přiložte nohy a hrudník k zemi. Uvolněte kotníky i celé tělo.


5. Pozice motýla (Baddhakonasana)


Tato ásana pomáhá zmírnit křeče a bolesti zad během menstruace. Uvolňuje ztuhlost kotníků, kolen i kyčlí, u kterých zlepšuje i pohyblivost. Pomáhá takés emočním uvolněním.

  1. Začněte tím, že se posadíte na podlahu s nohama nataženýma přímo před vámi a vzpřímenou páteří. Nyní dejte chodidla k sobě a zároveň obě kolena do stran.

  2. Položte chodidla před pánev, přibližně ve vzdálenosti pěsti od třísel. Nyní se zhluboka nadechněte a zatlačte stehna a kolena dolů k podlaze, čímž vytvoříte jemný tlak.

  3. Pomalým a kontrolovaným pohybem začněte mávat oběma nohama od kyčle jako křídla motýla po dobu asi 60 sekund a poté uvolněte.



6. Pozice věnce (Malasana)


Pozice věnce působí na váš trávicí trakt, což je důležité, pokud máte sklonyk nadýmání a poruchám trávení třeba v důsledku PCOS. Poskytuje také intenzivní protažení kyčlí, hamstringů a spodní části zad. Posiluje jádro a pánevní dnoa uvolňuje napětí v kyčli.

  1. Začněte tím, že se postavíte a chodidla máte ve vzdálenosti o něco víc, než vaši šířku boků.

  2. Poté spojte ruce před hrudníkem a vytočte prsty na nohou mírně ven.

  3. Zhluboka se nadechněte a s výdechem začněte pomalu ohýbat kolenaa dřepujte směrem k podlaze.

  4. Jakmile jste dole ve dřepu, několik centimetrů nad zemí, pomocí loktů zatlačte do kolem a otevřete je. Současně stlačujte stehna dovnitř tak, abyste ucítili zvednutí přes boky. Udržujte trup vzpřímený a hrudník zvednutý. Uvolněte ramena. Zapojte celé tělo a vydržte takto 8–10 nádechů.



Toto je příklad jógových pozic, které napomáhají s návratem hormonální rovnováhy při PCOS.


Pokud vás téma vlivu jógy na PCOS více zajímá, mrkněte na tyto výzkumy



10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page